28 Temmuz 2017 Cuma

Henry Ford - Hitler ve Yahudiler

Henry Ford 1938

Daha önceki gönderilerimizde, Adidas ve Hugo Boss firmalarının Nazi'lerle olan yakın ilişkilerini anlatmıştık. Peki ya Ford?

1938 yılına ait bu fotoğrafta, Hitlerin ve Nazilerin yükselişte olduğu dönemde Henry Ford, Alman Kartallı Büyük Haçı yetkililerden alıyor.

Amerika Michigan'da gerçekleştirilen bu törende Ford, 75. yaş döneminde bu ödülle onurlandırılıyor. Henry Ford, bu ödülü alan ilk Amerikan vatandaşıdır.

Alman Kartallı Haç ödülü, bir yabancıya verilecek en üst seviyede bir ödüldür. Ödülü 1937 yılında Hitler yapmış ve Henry Ford'a olan kişisel hayranlığı ve minnettarlığı sebebiyle yollamıştır.

Fotoğrafta ödülü Ford'a veren kişiler Detroit Alman konsolosluğu görevlileri Karl Kapp ve Fritz Heller.

Hitlerin özel korumalığını yapan SS birliklerinin başında bulunan Himmler, 1924 yılında yazdığı bir mektupta Henry Ford'u en önemli ve değerli savaşçılarından biri olarak nitelendirdi.

Hitler kitabı Mein Kampf ( Kavgam ) 'da, Henry Ford'tan olumlu birisi olarak bahseder. Hatta Kavgam kitabında Hitler'in övdüğü tek Amerikan Henry Ford'tur.

Peki Hitler'in, Henry Ford'a olan bu hayranlığı nereden geliyor dersiniz? Bunun cevabı aslında Henry Ford'un yazdığı kitapta saklı. Kitabın ismi " Dünyanın En önemli sorunu, Uluslararası (Beynelmilel) Yahudiler " Bu kitap sonrasında Henry Ford, Amerikada politik antisemitizmi(Yahudi düşmanlığı) ilk organize eden adam oldu. Dünyadaki antisemitlerin de bir kahramanı haline geldi.

Bu kitap Nazi'ler tarafından propaganda amaçlı kullanılmış ve Nazi partisi fikirlerine sıcak bakanların el kitabı haline gelmiştir.

İşte bu kitaptan en çok etkilenenlerden birisi de Adolf Hitler'di. ( Cengizhan KILIÇOĞLU )

Link gösterilmeden paylaşılması yasaktır.

-
-

1 yorum:

  1. I never knew about this story. As for me, Henry Ford is undoubtedly is great person. He is a legend. Although, there are some facts, which we don't know about him.

    YanıtlaSil