2 Şubat 2018 Cuma

II. Wilhelm Hayatı

II. Wilhelm 1859-1941


II. Wilhelm Hayatı (1859-1941),

Daha önce Akraba Krallar yazımızda Almanya, Rusya ve İngiltere hanedanlarının akrabalık ilişkilerini anlatmıştık. Şimdi sırasıyla bu imparatorların hayatlarını kısaca anlatmaya çalışalım.

II. Wilhelm, Alman İmparatorluğu'nun 3. ve son İmparatoru'dur. Dedesi I. Wilhelm 1888 yılında ölünce yerine oğlu III. Frederick geçmiş. Ancak hasta olduğundan dolayı 3 ay içinde vefat edince II. Wilhelm 99 gün sonra tahta geçmiştir.

Britanya Kraliçesi Victoria'nın büyük torunu olan II. Wilhelm ( aynı zamanda annesinin ismi de Victoria'dır), Alman'ların 1. Dünya Savaşı'nda etkin rol almasını sağlamıştır. Savaşta karşısında olan devletler ise Rus kuzeni 2. Nikolay'ın başında olduğu Rusya ve İngiliz kuzeni 5. George'un yönettiği Büyük Britanya'dır.

II.Wilhelm'in sol kolu sağ kolundan 15 cm. kısaydı. Bu problemini saklamaya çalışan İmparator, çekildiği fotoğraflarda genelde tek eli cebinde poz vermiştir. Çocukluğu İngiliz'lerin yanında geçmiş ve sol kolunun kısalığı nedeniyle annesi Victoria tarafından hep eksik görülmüştür.

II. Wilhelm ve kuzeni Rus Çarı II. Nikolay 1905

Wilhelm ergenlik çağına adım attığında, ondan utanan annesi tarafından İngiltere sarayından uzaklaştırılmış ve Almanya'ya gönderilmiştir. Bu sırada annesine mektuplar yazmaya başlayan Wilhelm, ilginç bir şekilde annesine aşk mektupları yazmaya başlar.

Son Alman İmparatoru II. Wilhelm

Alman Kaiser 2. Wilhelm'in annesi, İngiltere Kralı 7. Edward'ın kız kardeşidir. 7. Edward'tan sonra Büyük Britanya tahtına oturan oğlu 5. George'un annesiyle de Rus Çar'ı 2. Nikolay'ın anneleri kardeştir.  Buradan anlaşılacağı üzere İngiliz Kral 5. George ve Wilhelm birince dereceden kuzendir.


II. Wilhelm

1898 yılında ailesi ile birlikte İstanbul-Kudüs yolculuğuna çıktı. Bu gezi sonrası Osmanlı demiryolu ve silah ihalesini Almanya almıştır. II. Wilhelm ayrıca bu yolcuğu 1. Dünya Savaşı'nda müslümanları yanına çekmek için propaganda olarak kullanmıştır.


II. Wilhelm Istanbul-Kudüs ziyareti karpostalı


I. Dünya Savaşı'nın sonucunda Almanya'nın yenilmesiyle 9 Kasım 1918'de tahtı bıraktığını duyuran Alman İmparatoru II. Wilhelm, 10 Kasım 1918'de, özel bir vatandaş olarak, trenle seyahat ederek ülke sınırını geçti ve savaş boyunca tarafsız kalmış olan Hollanda'ya sürgüne gitti.

II. Dünya Savaşı sırasında, Sovyetler Birliği'nin Alman işgalinden sadece 2 hafta önce, 3 Haziran 1941'de Hollanda'nın Doorn kentinde akciğerindeki damar tıkanıklığı nedeniyle 82 yaşında öldü.

Alman üstün ırk ve yayılmacı politikaları benimsemesi nedeniyle kendisi Hitler'in fikir babasıdır. Cenaze törenine Hitler'in emriyle SS subayları da katılmıştır.

Şuan Kadıköy'de bulunan boğa II. Abdulhamit döneminde Alman İmparator II. Wilhelm tarafından hediye edilmiştir.

II.Wilhelm Kadıköy Boğası

Not : Kaiser II. Wilhelm'ın ismindeki Kaiser ünvanı, Roma İmparatoru Caesar'ın imparatorluk unvanından türemiştir. Kaiser ( kayser ); Alman, Avusturya ve Kutsal Roma İmparatorluğu'nun başındaki kişi için kullanılır.

-
-

11 yorum:

 1. Я долго не могла похудеть, сидела на диетах, как и все, и только потом поняла, что многие люди не только в диете, но и в специальных продуктах, чтобы иметь возможность быстрее сжигать подкожный жир для организма. Для меня уан ту слим https://one-two-slim-kapli.ru/ Стал таким супер-сжигателем жира. В частности, я так сильно похудел с ними.

  YanıtlaSil
 2. tutaj zobacz najfajniejsza strona na temat my site

  YanıtlaSil
 3. klik tutaj własna strona zapraszam do sprawdzenia

  YanıtlaSil
 4. kliknij tutaj moja strona proszę sprawdzić

  YanıtlaSil
 5. my site tutaj wejdź to sprawa jaka mnie ciekawi

  YanıtlaSil