28 Haziran 2017 Çarşamba

Lenin'in Son Fotoğrafı

Lenin Son Fotoğrafı


Vladimir Lenin'in ölümünden önceki bilinen en son fotoğrafı,1923.


Tekerlekli sandalye'ye oturan Lenin, son iki yılda 3 kez geçirdiği felç sonucu konuşamıyor ve yatalak olarak yaşıyordu. 1922 Mayıs’ında geçirdiği ilk felçte sağ tarafı kısmi felçi kaldı. Aralık ayında tekrar felç geçirdi ve politikayı bıraktı. 1923 Mart ayında geçirdiği felç sonrası konuşma yeteneğini kaybette ve ölene kadar yatalak olarak yaşadı.


1918 yılında bir suikast girişiminden kurtulmuş fakat ağır yaralanmıştı. İlk kurşun kolundan, ikinci kurşun çenesinden ve boynundan girdi. 1922 yılına kadar boynundaki kurşunla yaşamıştır. Ameliyat bir Alman tarafından yapılmıştır.

1924 yılında 53 yaşında ölen Lenin, vasiyetinde Stalin’in görevden uzaklaştırılması gerektiğini yazdı.Kesin ölüm nedeni hakkında birçok iddia vardır. Dördüncü bir felç sonucu öldüğü söylense de 27 doktorun sadece 8 i otopsi raporunda bu sonuca varmıştır. Ünlü tarihçi Helen Rappaport, Lenin'in birçok frengi ( cinsel yolla bulaşan bir hastalık ) belirtisine sahip olduğunu fakat bu nedenin Sovyet hiyerarşisinden saklandığını iddia etmiştir.
-
-